Scenariusz lekcji bibliotecznej dla uczniów klasy II szkoły podstawowej Temat: „W świecie przygód Koziołka Matołka – zapoznanie dzieci z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Cel główny: zapoznanie uczniów z przygodami Koziołka Matołka oraz zachęcenie ich do czytania książek Kornela Makuszyńskiego. Cele operacyjne:
"Szatan z siódmej klasy" - streszczenie Czas akcji: akcja powieści rozgrywa się w ciągu kilkunastu dni czerwca i lipca 1937r. Czas fabularny: obejmuje lata 1812-1937. Autor przywołuje w powięsci rozgrywające się wówczas wydarzenia historyczne, np.: wycofanie się wojsk Napoleona spod Moskwy, powstanie styczniowe (1863r). Miejsce akcji:Bejgoła na Litwie- dworek, park, domek ogrodnika. Okolice Wiliszek, Głodowce, Żywotówka- kryjówka bandytów, wiejski kościołek, szkoła, obozowisko harcerzy. Gówna część akcji rozgrywa się w przestrzeni mającej jakby kształt koła, którego punkt centralny stanowi dwór w Bejgole. Inne miejsca akcji to gimnazjum w Warszawie, dom rodziny Adasia, dom prefosora Gąsowskiego. Bohaterowie: Adaś Cisowski - główny i tytułowy bohater powieści, postać pierwszoplanowa, to dzięki jego sprytowi rozwiązana zostaje tajemnica Bejgoły. koledzy szkolni Adasia - chłopcy inteligenti i uczciwi, bo choć oszukali prof. Gąsowskiego, jednak przyznali się do tego i uzupełnili materiał. Dzięki ich pomocy Adaś rozwiązał zagadkę. Rodzina Gąsowskich: prof. Paweł Gąsowski - historyk uczący Adasia, wspaniały nauczyciel, dla którego historia jest prawdziwą pasją. Lubi swoich uczniów i stara się im przekazać jak najwięcej informacji, jest zmartwiony, że nie przygotowywyją się do lekcji jak potrzeba. Potrafi im to wybaczyć pod warunkiem, że odrobią zaległości. Iwo Gąsowski - brat Pawła, właściciel dworku w Begjgole, człowiek niebywale roztargniony, który czasem zapomina nawet o tym, że ma żone i córkę. Z zamiłowania matematyk, od wielu lat bezskutecznie próbuje udowodnić twierdzenie Piotra Fermata, za co spodziewał się wielkiej pieniężnej nagrody. Jego niepozorna postaź kontrastuje z tubalnym głosem. Ewa Gąsowska - żona Iwa Gąsowskiego, zapracowana, cicha, na jej barkach spoczywa ciężar prowadzenia gospodarstwa i wychowywanie córki, Wandy. Wanda Gąsowska - córka Iwa i Ewy Gąsowskich. Ładna i bardzo sympatyczna. Adam spotyka ją w domu prof. Gąsowskiego i zostaje zaproszony do Bejgoły, aby pomóc w wyjaśnieniu dziwnych zajść, które miały tam miejsce. Wanda szybko "podbija serce" bohatera. opryszkowie - fałszywy malarz, chudzielec, garbaty, za wszelką cenę chcę odnaleźść skarb. Zamkną Francuza i Adasia w piwnicy, nie troszcząć sięo to, że podczas burzy jej wnętrze napełni się wodą i mogą zginąć. Dzięki sprytowi Adasia udaje się ich przechytrzyć i oddać w ręce policji. ksiądz Kazuro - miejscowy proboszcz. Francuz - przypadkiem znalazł list w starej książce i postanowił odszukać skarb. WĄTKI: w powieści można wyróżnić wiele wątków: np. życie ks. Kazuro, przygody Francuza, wzajemna sympatia Adasia i Wandy. Wątek główny: można określić jako sensacyjny: dotyczy przygód, tajemniczych wydarzeń, ukrytego skarbu i walki z bandytami. Charakterystyka głównego bohatera: Adaś Cisowski miał 17 lat, był uczniem gimnazjum. Profesor Gąsowski uczył go historii. Autor nadał mu przezwisko "szatan", co służyło podkreśleniu spruty i przedsiębiorczości bohatera, jednakże istnieje kontrast pomiędzy przydomkiem bohatera, a jego szlachetnością i dobrocią. Tytuł intryguje czytelnika, akcentując jednocześnie dobroć jako wartość ponadczasową, uniwersalną. Adasia wyróżnia przenikliwość umysłu i zdolność logicznego wyciągania wniosków. Adam cechował się cechami takimi jak: dobroć, szlachetność, miłość świata i ludzi, sprytu, przedsiębiorczość i odwaga oraz humor. Postać głównego bohatera przez narratora jest traktowana bardzo poważnie. Adaś Cisowski to bohater pozytywny. Bardzo łatwo nawiązuje znajomości z równieśnikami. Chciałbym mieć takiego kolegę , bo na "szatanie" w opowieści mogą wszyscy polegać. Plan wydarzeń 1. Sława Adasia w szkole spowodowana jego talenem detektewistycznym. 2. Fatalna lekcja historii - profesor myli się i wywołuje do odpowiedzi tych uczniów, którzy mieli odpowiadać. lekcja historii - Adaś zaskakuje profesora. detektewistyczme osiągnięcia "szatana". profesora, by Adaś spędził wakacje w majątku Iwa Gąsowskiego. 6. Wyjazd z profesorem do jego rodzinnej posiadłości. spotkanie z Wandą. z pamiętnika ks. Koszyczka, który Adam odnalazł na strychu. ślad: Adaś czyta list zostawiony dla Francuza. z opryszkami. woda zalewa piwnicę. zostaje ranny. biegnie obejrzeć drzwi. nocy Adaś powraca do Bejgoły. powraca "oficjalnie. naprawdę odkrywa skarb.
Informacje o szkole z powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Kornel Makuszyński część akcji swojej powieści detektywistycznej dla młodzieży „Szatan z siódmej klasy” umiejscowił w szkole. Jest to przedwojenne gimnazjum, które się różni od szkoły jaką uczniowie znają w dniu dzisiejszym. Okres
Komentarze. Adaś Cisowski to główny bohater powieści K. Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Był on uczniem warszawskiego gimnazjum, chłopcem dobrze zbudowanym i silnym. Posiadał nieco rozmierzwioną czuprynę i śmiałe, przenikliwe spojrzenie. Adaś to chłopiec prawego i szlachetnego charakteru.
Klasy 4–8 | WSiP) Natomiast wiele ciekawych zadań dotyczących powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego znajdziesz w publikacji „ Zeszyt lekturowy. Język polski. Zeszyt ćwiczeń. Klasa 6” (Zeszyt lekturowy. Język polski. Zeszyt ćwiczeń. Klasa 6 - w Księgarni WSiP).
Przebieg lekcji. Część wstępna: Powitanie uczniów. Sprawy organizacyjne: sprawdzenie listy obceności. Zapisanie tematu lekcji. Część właściwa: Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa ma za zadanie rozwiązać krzyżówkę z ćwiczenia 1. Nauczyciel udziela wskazówek. Przedstawiciel jednej grupy odczytuje odpowiedzi.
plan zawiera 32 tematy; pozostałe lekcje przeznaczone są na apele, wyjścia lub spotkania wynikające z potrzeb klasy lub szkoły kolejność tematyki jest dowolna, zależy od decyzji wychowawcy klasy 1. Wybór samorządu klasowego. 2. Prawa i obowiązki ucznia . 3. Zachowanie ludzi w różnych sytuacjach życiowych . Różnice indywidualne. 4.
zeRCtqu. lp7960qhsy.pages.dev/398lp7960qhsy.pages.dev/3lp7960qhsy.pages.dev/291lp7960qhsy.pages.dev/387lp7960qhsy.pages.dev/136lp7960qhsy.pages.dev/340lp7960qhsy.pages.dev/164lp7960qhsy.pages.dev/187lp7960qhsy.pages.dev/331
tematy lekcji szatan z siódmej klasy